20181031_173421_001[1]
20181031_173421_001[1]
Oktobris mūsu bērnudārziņā ir Dzimtas mēnesis. Dzimta apvieno gan tos, kas esam savā ģimenē vai satiekamies ar tālākiem radiniekiem, gan tos, kas jau sen aizgājuši aizsaulē. Mēs esam piederīgi un lepni par savu dzimtu.

Izsenis oktobris ir arī Veļu mēnesis, kad vairāk atceramies un pieminam mīļus aizgājējus: vecākus, vecvecākus, vecvecvecākus. Kā par šo tēmu runāt bērnudārzā?
Viss jau notiek mums apkārt – dabā. Nāk rudens, kokiem nobirst lapas – koki uz laiku līdz pavasarim aiziet gulēt. Ziemas miegā iemieg arī daļa dzīvnieku: kukaiņi, rāpuļi, abinieki, ezis, lācis. Nāk ziema un dabā iestājas lielais miera un gulēšanas laiks. Līdzīgas paralēles tiek vilktas ar cilvēka miršanu – aiziešanu „citā saulē”.


Kā Dzimtas mēneša noslēguma pasākums bērnudārza 5 – gadīgo bērnu grupā notika 31. oktobrī, aicinot bērnu ģimenes kopīgi izgatavot mūzikas instrumentu – bungas. Tas bija jēgpilns pasākums ar mērķi – radošas darbnīcas atmosfērā sanākt ģimenei kopā, lai rezultātā katram bērnam tiktu īsta keramiskā džambas bunga. Pasākuma sponsors - Kustība par latvisku kultūru izglītībā (KLKI) realizēja savu vienošanās daļu pēc noslēgtā koplīguma ar Lizuma vidusskolu par KLKI izstrādātās pirmsskolas izglītības 5 – 6 gadīgo programmas realizēšanu pirmsskolas 5 gadīgo bērnu grupā. KLKI valdes priekšsēdētāja Solvita Lodiņa vadīja bungu izgata
Kādēļ tieši bungas? - realizējot šo programmu, mūzikas izglītībā ienāk mūzikas terapijas elementi, lai palīdzētu bērniem ar emocionāla rakstura raucējumiem: bungošana pārmaiņus ar abām rokām sinhronizē abas smadzeņu puslodes, mazinot emocionālo spriedzi; savukārt ritms un ritmizēšana veicina bērnu iekšējā ritma līdzsvarošanu (pētījums apstiprina aritmiskuma un emocionālās līdzsvarotības konverģenci). Ja pa bungu vālītēm izmanto pirkstiņus – tas veicina bērnu runāšanu (pirkstos ir runas centri), gan rakstīšanas iemaņas (tiek vingrināta pirkstu sīkā muskulatūra).
Strādājām ar īstiem darba rīkiem: spailēs ievietoto nūjiņu bērni paši ar metāla zāģīti sazāgēja noteiktos garumos. Tā tika izgatavotas bungu vālītes. Vecāki veica sarežģītākus darbus – ar kazas ādu apvelkot jau iepriekš sagatavotos bungu keramikas karkasus, un ar pakulu auklām sastiprinot bungu virsmu ar karkasu.
Izgatavotās bungas paliek bērnudārzam, lai arī citiem bērniem tiktu bungošanas prieks. (D.Eihmane)

ozio_gallery_nano