IMG 20180202 WA0005Lizuma vidusskolas pirmsskolas grupas 2. februārī atzīmēja Sveču dienu. Sveču diena ir ziemas vidus, viena no Māras dienām - Ziemas Māra. Vispazīstamākais un izplatītākais Ziemas Māras nosaukums ir Sveču diena. Pēc mūsdienu kalendāra to atzīmē 2.februārī. Šai dienai pateicoties arī visu mēnesi visbiežāk dēvē par Sveču mēnesi, bet daudzviet arī par Puteņu mēnesi.

 


Nozīmīga Sveču dienas paraža ir sveču liešana. Šai dienā lietās sveces deg gaiši un taupīgi, nedūmo. Ja sveču lējējs dusmojas, tad sveces tumši deg un sprakšķ. Kad sveces lej un pirmo sveci aizdedzina, tad, lai gaiši degtu, jāsmejas, vai grib, vai ne. Ja svece deg vienādi, bez sprakšķēšanas, tad gaidāms jauks laiks.
Arī pirmsskolas bērni vēroja, kā lej dažādu formu sveces, paši tina savu svecīti, no plastilīna veidoja svečturīšus, krāsoja uzzīmētas sveces, aptina un aplīmēja kartona rullīšus, veidojot dekoratīvas sveces. Skolotājai Gunitai mājās ir bišu saimes, viņa bija atnesusi medus rāmīšus, lai varētu redzēt, kur top medus un pagaršot to tieši no medus rāmīša.
Sveču diena ir saistīta ar dažādiem ticējumiem. Liela daļa no tiem saistīti ar gaidāmo pavasari un vasaru, kā arī ar ražu. Piemēram, apmākusies Sveču diena sola mākoņainu laiku arī Siena laikā saule nespīd, bet, ja saules ir kaut tik vien ir, ka var zirgu apseglot, tad pietiks arī siena laikam. 2.februāra dienā vēlams sniegs un putenis, jo tas sola siltu un lietainu vasaru, bet saulains un skaidrs laiks - sausu. Bija jauki, izzinoši, darbīgi aizvadīta diena.

ozio_gallery_nano